Кога мога да ползвам данъчен кредит за закупен или внесен лек автомобил?

2010-suzuki-sx4-2

Най-важният въпрос на който трябва да си отговорите е дали вашият автомобил е категоризиран като „лек автомобил“ съгласно ЗДДС и отговаря ли на изискванията за ползване на данъчен кредит,съгласно ЗДДС
Според закона „лек автомобил“ е този, при който броят на местата за сядане освен мястото на водача не превишава 5./Доп.разпоредби $1,т.18 от ЗДДС/
В този случай нямате право на данъчен кредит за закупеният или внесен лек автомобил, както и за всички разходи по неговата поддръжка, ремонт и гориво./Съгл.чл.70,ал.1,т.4/
Изключение от това правило са тези леки автомобили, които са предназначени за извършване на основната дейност на фирмата, а именно : таксиметров превоз, транспорт, учебни цели, куриерски услуги, охранителна дейност, препродажба на МПС./Сълг.чл.70,ал.2,т.1 и т.2/
Ако ползвате лек автомобил по силата на договор за наем или оперативен лизинг за своята основна дейност, която отговаря на някоя от посочените по-горе, също имате право на данъчен кредит.

Кога мога да ползвам данъчен кредит за закупен или внесен лек автомобил?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *